Raporty, wydruki i zestawienia czasu pracy na potrzeby Oprogramowania Etatomierz (Rejestracja Czasu Pracy).
Rodzaje raportów
System rejestracji czasu pracy Etatomierz, dostarcza bardzo szczegółowych informacji i przebiegu pracy. Moduł raportowania, skupia trzy zasadnicze obszary, które interesują działy kadr. Ze względu na przepisy prawa pracy narzucające obowiązek prowadzenia dokumentacji związanej z czasem pracy (nasz art. o kodeksie pracy ) są to:
- Obszar realizacji planu pracy z uwzględnieniem norm czasu pracy – ewidencja roczna czasu pracy
- Obszar szczegółowej ewidencji dobowej pracownika uwzględniającej: spóźnienia, ucieczki oraz godziny nadliczbowe
- Obszar ewidencji urlopów i nieobecności

Roczna karta ewidencji czasu pracy
Roczna ewidencja czasu pracy to zestawienie, które należy do podstawowych raportów sumarycznych prezentujących czas realizację planu pracy w ujęciu rocznym. Na jednej stroni A4, przeznaczonej dla jednego pracownika zebrane są wszystkie niezbędne informacje dotyczące:
- planu pracy
- normy godzinowej
- ilości przepracowanych godzin w każdym dniu w obrębie całego roku
- rodzajów nieobecności: urlopy, zwolnienia chorobowe i inne
- wymiaru urlopu przysługującego oraz wykorzystanego
- ilości nieobecności nieusprawiedliwionych (NN)
Wszystkie te informacje, są przedstawione w postaci ilościowej. Nie wynika z nich jednoznacznie, o której godzinie w danym dniu pracownik rozpoczynał pracę, kiedy realizował odpoczynek dobowy czy weekendowy. Do tego typu szczegółowych danych służy kolejny obszar raportowania: szczegółowa dobowa ewidencja godzin pracy
Dobowa ewidencja godzin pracy
Dobowa rejestracja czasu pracy godzin pracy pracownika, jest szczegółowym zestawieniem prezentującym nie tylko czas pracy w ujęciu dziennym, ale przede wszystkim godziny rejestracji wejścia i wyjścia z pracy oraz innych składowych takich jak: wyjścia prywatne, służbowe. Każdy dzień poddawany jest osobnej analizie i raport prezentuje:
- czas pracy zgodny z planem pracy
- wszelkie odchylenia:
- na minus – spóźnienia, ucieczki, wyjścia prywatne nie wliczane do czasu pracy
- na plus – praca poza godzinami normatywnymi, godziny nadliczbowe, godziny do odbioru.
Karta dziennej ewidencji czasu pracy jest podstawowym narzędziem analizy, dla bezpośrednich przełożonych, którzy dzięki niej mogą w jednoznaczny sposób zdyscyplinować podległy im personel. Rejestracja czasu pracy w taki sposób pozwala nie tylko na podgląd, ale również wydruki odpowiednich raportów.
Ewidencja urlopów i nieobecności a Rejestracja Czasu Pracy
Prowadzenie ewidencji urlopów i nieobecności jest bardzo ściśle powiązane z poprawnie prowadzoną ewidencją czasu pracy. Wykaz prezentujący wykorzystanie przysługującego urlopu, jest dokumentem zawierającym wszystkie niezbędne informacje o nieobecnościach pomniejszających podstawę urlopu jak również o innych nieobecnościach nie mających wpływu na podstawę urlopu. Zawiera on:
- wymiar urlopu zaległego
- wymiar urlopu przysługującego w bieżącym roku kalendarzowym
- ilość wykorzystanych nieobecności zmniejszających podstawę urlopu
- określenie dni, w których konkretny rodzaj nieobecności był wykorzystany
vilość pozostałego urlopu do wykorzystania
System Etatomierz posiada funkcjonalność, która w pełni wspiera zarządzanie urlopem zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. System samoczynnie nalicza przysługujący urlop, na podstawie wymiaru etatu danego pracownika i informacji o podstawie urlopu. Moduł zarządzający urlopem, pozwala przepisać urlop niewykorzystana w bieżącym roku na rok kolejny i wykorzystuje go w chronologiczny sposób (najstarszy urlop wykorzystany zostanie jako pierwszy).